dcsimg
 

FLT på NOKUTs fagskolekonferanse

NOKUTs fagskolekonferanse ble arrangert i Ålesund og hadde 200 deltakere. Fagskolekonferansen er en av NOKUTs tre årlige konferanser. Tredje åpningstale ble holdt av Frode Janborg fra FLT.

Frode Janborg, medarbeider i FLT

Janborg tok for seg kvalitetsbegrepet i utdanningen, og inviterte til et oppgjør med akademias ”enerett” på begrepet kvalitet i utdanning.

-Vi vil hevde det er sløsing og dårlig utnyttelse av vår samlede humankapital, dersom vi skal holde oss med et kvalitetsbegrep som på mange måter er med på å fremmedgjøre kompetanse-begrepet til bare å ha med hode å gjøre – ikke hender, ikke kropp; ikke visualisering, ikke dans, rytme, kunst, ikke åndsutrykk, ikke learning-by-doing, ikke praktisk og erfaringsbasert læring, sa Janborg fra talerstolen.

Videre trakk Janborg frem LOs og FLTs historiske tilknytning til fagskolen.

-LO og FLT har opp gjennom hele etterkrigshistorien hatt kontinuerlig interesse for fremforedlingen av ansatte og nye ledere, som har praktisk erfaring fra det arbeidet de skal lede. Derfor har FLT vært og fremdeles er en forkjemper for fagskolenivået. Vårt arbeid, og LOs engasjement knyttet til anerkjennelsen av realkompetansebegrepet som ”gangbar mynt” i kvalifikasjonssammenheng, er nettopp et utslag av en slik forståelse og interesse, utdypet han.

Avslutningsvis trakk Janborg frem FLTs datterselskap Addiscos erfaringer med å utfordre tradisjonell kvalitetstankegang:

-For Addisco har det vært interessant å konstatere at opptak på bakgrunn av realkompetanse IKKE hinder kvalitet, heller motsatt: Forelesere melder om utfordrende studenter, at de reiser krevende faglige problemstillinger, og ikke minst: at de – i positiv forstand – ofte får større faglige utfordringer de får som formidlere, i forhold til tilsvarende erfaring fra grunnutdanningen.

Mer om konferansen og Janborgs åpningstale i sin helhet er å finne her

  • Tips en venn
  • Skriv ut artikkelen
  • Tips en venn
  • Skriv ut artikkelen
  • Tips en venn
  • Skriv ut artikkelen

 

Idium Portalserver 3.0idium webpublisering